Projekta “Senie amati – no tradīcijām līdz mūsdienām” ietvaros mūsu amatnieki viesojas Meksikā
Posted in Noderīgi un Jaunumi

Šī gada februārī Garkalnes un Ropažu novada amatnieki kopā ar amatniekiem no Tukuma un Engures novadiem viesojās Meksikā, projekta “Senie amati – no tradīcijām līdz mūsdienām” ietvaros, lai gūtu pieredzi no amatniekiem citā kontinentā. Pieredzes brauciena laikā projekta dalībnieki apmeklēja amatnieku uzņēmumus, piedalījās vairākās radošajās darbnīcās jeb meistarklasēs divos Meksikas reģionos – Mehiko un Čiapas, kā arī piedalījās divos gadatirgos un iepazīstināja Meksikas iedzīvotājus ar saviem darbiem.

No Latvijas uz Meksiku devās 7 cilvēku grupa, no biedrības “Ropažu Garkalnes partnerība” pieredzes apmaiņā piedalījās projekta vadītāja Eva Haberkorne-Vimba, sveču meistare Terēza Luksa- Sigate no uzņēmuma TLCandles un keramiķe un radoša personība Ieva Meijere no viesu nama ‘Sauleskalns”.

Pieredzes brauciena sākumā amatnieki no “Partnerība laukiem un jūrai” un biedrība Ropažu Garkalnes partnerība” viesojās Tulancingo pilsētā, Hidalgo apgabalā, kur apmeklēja amatnieku dinastiju, kura daudzu paaudžu garumā izgatavo dažādus māla sadzīves priekšmetus un vietējo uzņēmumu, kas ražo māla dakstiņus un visus darbus veic ar rokām. Šajā pilsētā notika pirmais no diviem gadatirgiem, kur mūsu amatnieki piedalījās arī svinīgā atklāšanā kopā ar Tulancingo pašvaldības pārstāvjiem. Gadatirgū Latvijas stends bija visapmeklētākais. Mūsu amatnieku darbi, kā arī to augstā kvalitāte, tika atzinīgi novērtēta.

Sant Cristobal de la Casas pilsētā, Chiapas apgabalā amatnieki piedalījās koka kastīšu lakošanas meistarklasē, kur tās tika lakotas, izmantojot simtiem gadu senas tradīcijas, bet laka iegūta no saberztiem kukaiņiem. Tika apmeklēts Sant Cristobal de la Casas muzejs, kurā izstādīti vairāk nekā 2500 Maiju tekstilizstrādājumi un apģērbi, kas tika valkāti gan ikdienā, gan dažādās ceremonijās un šīs tradīcijas tiek saglabātas arī vēl šodien. Pārsteidzoši, ka kultūra citā kontinentā, un raksti, kas izmantoti audumos, apģērbos un ikdienā ir tik ļoti līdzīgi latviskajiem rakstiem, ko izmantojam savā ikdienā un kultūrā.

Čiapas apgabals ir slavens ne tikai ar savu dabas krāšņumu un bagātību, bet arī ar dzintaru. Sant Cristobal de la Casas pilsētā ir neliels dzintara muzejs. Kas šejienes dzintaru padara īpašu, salīdzinājumā ar Baltijas reģiona dzintaru? Dzintars Meksikā ir ne tikai tradicionāli dzeltens, bet arī pilnīgi balts, zaļš un sarkans. Muzejā amatnieki uzzināja kā Meksikā dzintars tiek izmantots amatniecībā, mākslā un juvelieru darbos. Priecēja apziņa, ka Baltijas dzintars ir labi zināms un atpazīstams Meksikā, tā minerāla īpašības tiek augsti novērtētas un izceltas.

Viena no iedvesmojošākajām Meksikas amatniecēm, pie kuras viesojās Latvijas amatnieki, bija sieviete vārdā Huanita jeb pilnajā vārdā Juana Gomez Ramirez, kura ar rokām no māla izgatavo dažādas māla figūras, bet viņas trumpis ir īpašas, dažāda izmēra jaguāra figūras. Viņa šo amatu apguva no sava drauga, kad bija vēl pavisam maza meitene un pārņēma jaguāru veidošanu pēc viņa nāves. Laikam ejot, viņa šo amatu iemācīja arī saviem ģimenes locekļiem un cilvēkiem no sava ciema, šodien visa viņas ģimene un puse no viņas ciema iedzīvotājiem strādā viņas izveidotā darbnīcā Taller Y Galeria Artesanal. Juana Gomez Ramirez ir slavena Meksikā un visā Latīņamerikā, un daudzi viņas darbi ir atrodami atpazīstamās Eiropas mākslas galerijās. Juana Gomez Ramirez arī pasniedza meistarklasi mūsu amatniekiem, kurā viņi mācījās no māla veidot baložus.  Tomēr, kas prātā palika visvairāk no viesošanās pie Huanitas, bija viņas vienkāršība, sirsnība un patiesais prieks, ar kādu viņa darīja savu darbu un augstā darba kvalitāte un atbildība pret darāmo.

Gūtās atziņas – Pieredzes apmaiņas braucieniem ir nozīmīga loma uzņēmēju, amatnieku darba attīstībā. Tie dod iedvesmu turpmākajam darbam, apstiprina un novērtē amatniecības nozīmi un darbu augsto kvalitāti arī ārpus Latvijas robežām. Tie dod jaunas zināšanas, ļauj izmantot jaunus materiālus, nebijušas darba metodes un iegūt nozīmīgus sakarus un kontaktus savu darbu noieta tirgus veidošanai. Viennozīmīgi pieredzes apmaiņas braucieni satuvina arī pašus Latvijas amatniekus, veidojot jaunus kopīgus produktu piedāvājumu komplektus, rodas jauni darbi un pakalpojumi, kas bagātina un diferencē vietējo piedāvājumu gan pašmāju pircējiem, gan ārvalstu tūristiem, apmeklējot mūsu amatnieku saimniecības un izvēloties produktus.

Biedrība “Ropažu Garkalnes partnerība” sadarbībā ar biedrību  “Partnerība laukiem un jūrai” īsteno sadarbības projektu jau no 2019.gada sākuma, kura laikā amatnieki devušies dažādos pieredzes apmaiņas braucienos uz Z-Īriju, Meksiku, Somiju, apceļojuši Latviju, kā arī piedalījušies gadatirgos gan Eiropā, gan ārpus tās. Projekta mērķis ir spēcināt un popularizēt amatniecības nozari, veicināt sadarbību starp amatniekiem partnervalstīs, dalīties labās prakses piemēros  un sekmēt vietējo amatnieku uzņēmējdarbības spējas, attīstīt jaunus produktus, pakalpojumus un paplašināt redzes lauku gan sadarbības partneru un/vai konkurentu, gan realizācijas iespēju jomā.

Paldies visiem projektā iesaistītajiem un uz sadarbību arī turpmāk.

Terēza Luksa Sigate

Eva Haberkorne-Vimba

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart